Stojíte uprostřed zahrady a přemýšlíte, co tu tak může být.
Velký statek, rodinná usedlost, residence či zámeček?
Součástí balíčku je svatební obřad a veškeré zázemí v soukromé residenci. Obřad se odehrává na zahradě, svatební párty taktéž. V případě nepříznivého počasí je k dispozici kulturní místnost s tanečním parketem, kde může veselice pokračovat až do rána.
Svatební hostina je v místním obecním hostinci vzdáleném 1 km od místa.
Na veselici je povolen vlastní alkohol – velká finanční úspora.
Pro novomanžele je připraven královský pokoj s koupelnou. Plus dalších šest pokojů s kapacitou XY pro nejbližší.
Stojíte uprostřed zahrady a přemýšlíte, co tu tak může být.
Velký statek, rodinná usedlost, residence či zámeček?
Kolem Mělníka a v Polabí je to samá rovina. Bohatá pole, rozsáhlé louky a zahrady se rozprostírají všude kolem.
A přece – kopeček a ještě pár ostrých zatáček a jste na návrší. Malá připomínka toho, že proslulá pahorkatina Kokořínsko je nedaleko, Před vašima očima se zčista jasna objeví první stavení malé vesnice nebo spíš jen osady.
Říkají jí Choroušky a je součástí svazku dalších obcí – Choruščic, Velkého Újezda a Zahájí spravovaných jednou radnicí.
Návrší vévodí majestátné průčelí patrové žluto-bíle omítnuté budovy s klasickými dělenými okny a s rozměrným balkonem osazeným bohatě a jemně tepaným železným zábradlím. Stojíte před domem s popisným číslem pět, který je pro svou výjimečnost památkově chráněn a najdete ho ve všech místopisných příručkách a mapách.
Grunt, který zde stával, získal výměnou pro svou rodinu Daniel Pražák už v roce 1740. Dokončení stavby v současné pozdně klasicistní podobě tak, jak ji nechal vystavět jeho pravnuk Josef Pražák, sedlák a chovatel dobytka, připomíná letopočet 1843 nad dvoukřídlou branou po pravé straně budovy, stejně překrásně zdobenou a zrekonstruovanou, jako je zábradlí balkonu.
Jeho syn, také Josef, se stal v kraji známou a váženou osobností. Byl českým patriotem, který se při prvním táboře lidu na Řípu v roce 1868 dovolával vyrovnání Čechů s Uhry. Stal se poslancem zemského sněmu za kraj Mělnický a Roudnický a zasadil se mimo jiné o vybudování 80 kilometrů nových silnic v okrese, i o most přes řeku Labe v Mělníce. Politice se věnovali také další jeho potomci až do šedesátých let minulého století.
Potomci Pražáků pak statek užívali až do padesátých let, kdy byl zestátněn.
Po založení JZD tu byly umístěny kanceláře místního národního výboru s kulturní místností, kde bylo možné jako na jediném místě ve vesnici sledovat televizi.
Statek měl po privatizaci několik majitelů a postupně chátral.
Teprve současní majitelé tu provedli důkladnou rekonstrukci. V Chorouškách se usídlili v roce 2002 a hned se s vervou pustili do rozsáhlé modernizace a přestavby. Klasické metrové zdi byly mnohdy očištěny až na kámen, znovu omítnuty a vyštukovány, krovy zkontrolovány statikem a opraveny. Střecha vyměněna a celým domem zavedeno ústřední topení na pevná paliva. Úplně nová je elektroinstalace vedená v mědi a nechybí samozřejmě ani anténní svod a přijímač mobilního signálu se zesilovačem, který pokrývá celou obci.
Parketové podlahy byly podle stavu buď zrekonstruovány a přebroušeny, nebo byly položeny nové. Zvláštní pozornost musela být věnována dveřím a oknům, protože památkový úřad trval na původním vzhledu budovy. Vnitřní křídla jsou proto zrekonstruována a vnější jsou již moderní, sendvičová, ale zcela v dobovém stylu.
Stylové prosklené dveře opatřené ještě původní zrestaurovanou zdobnou kovanou mřížkou uprostřed budovy nás dovedou do dlážděné chodby či předsíně, která rozděluje přízemí na dvě části. V té pravé najdeme rozměrný obývák se zdobeným štukovým stropem. Dřív tu bývaly tři místnosti a jejich propojením vznikl unikátní prostor pro četbu, sledování televize a odpočinek.
V levé části se nachází rozměrná moderně zařízená nově vydlážděná kuchyně s veškerým zázemím, ze které je přímý vstup do jídelny. Odtud vedou dveře do průchozí pracovny, která ústí opět v předsíni. První podlaží pak tvoří obývací pokoj s výhledem do zahrady obklopený hned několika ložnicemi. Na obou podlažích samozřejmě nechybí ani sociální zařízení.
Vyjdeme-li z hlavní budovy, objeví se už ne selský dvůr, ale rozlehlá zelená zahrada jen s několika košatými stromy. Její protilehlou stranu tvoří vzrostlé túje bránící rušivému pohledu zvenčí. Nalevo je lemována řadou hospodářských budov a stájí, uprostřed se sýpkou korunovanou zbrusu novou střechou. Potřebuje omítnout, pomyslíte si. Nebo vystupující kameny a cihly nechat jen tak, vyčistit a zakonzervovat? Moderní, trochu v italském stylu.
Po pravé straně jsou ale ještě další budovy. Mohou sloužit jako garáž pro vůz i zahradní traktůrek, sekačku a je tu i dostatek místa i pro všechny ty vymyšlenosti, které rozsáhlá zahrada potřebuje k řádné údržbě. Za nimi, směrem do nitra zahrady, leží půlkruhový prostor pro ohniště nebo venkovní gril a udírnu. Nechybí ani bazén lemovaný kamenným chodníčkem s dostatkem místa pro umístění lehátek, křesílek se stolečkem a slunečníky. Ideální místo k letnímu odpočinku.
Avenue 234
New York – US
2020 © All Rights Reserved
Terms and conditions / Privacy Policy / Contact